تیرآهن 12

 برخی از سایزهای تیرهای ساختمانی که تولید می شوند، کاربردشان زیاد است. تیرآهن 12 یکی از انواع تیرهای ساخت

توسط FARDAALEFBA در 27 شهریور 1401

 برخی از سایزهای تیرهای ساختمانی که تولید می شوند، کاربردشان زیاد است. تیرآهن 12 یکی از انواع تیرهای ساختمانی می باشد که در ساختمان سازی به کار گرفته می شود. استانداردهای متنوعی را برای تولید این محصول به کار می گیرند. هر یک از این استانداردها به گونه ای هستند که کیفیت و مقاومت تیر را تعیین خواهند کرد. یکی از مهمترین ویژگی هایی که مربوط به این محصول می باشد، وزن سبک آن است. این قطعه به دلیل ضخامت کمتری که دارد وزنش پایین تر از دیگر مدل ها می باشد. در واقع باید بدانید که به دلیل وزن کمتر، مقاومت آن چندان بالا نیست. برخی از قطعات فولادی مقاومت زیادی دارند که برای پروژه های سنگین استفاده می شوند. ولی این قطعه برای پروژه های ساخت و ساز سبک تر استفاده می شود.

کاربردهای تیرآهن های ساختمانی با سایز 12

یکی از مهمترین کاربردهایی که مربوط به تیرآهن سایز 12 می باشد این است که آن را برای پوشش سقف ها به کار می گیرند. همچنین باید بدانید که این محصول را برای ایجاد انواع ستون های متداول به کار می گیرند. کاربرد این قطعه به سنگینی و حجم سازه ای که آن را می سازید بستگی دارد. اگر می خواهید این تیر را برای ساخت پروژه های سنگین و تجاری بزرگ به کار بگیرید باید بدانید که انتخاب تان اشتباه است. برای ساخت بسیاری از پروژه های سنگین باید از تیرهایی که وزن زیادی دارند استفاده کنید.

برای ساخت بسیاری از پل های زنبوری، خرپاها، ستون ها و ... این محصول را مورد استفاده قرار خواهند داد. ساخت ستون ها با استفاده از تیرآهن های 12 بر اساس سنگینی و حجم سازه انجام می شود. برای پوشش دادن بسیاری از سقف ها می توانید این قطعه را استفاده کنید. ولی وزن کلی سازه را باید بررسی کنید و سپس این قطعه فولادی را به کار بگیرید. ساخت بسیاری از پل های زنبوری با استفاده از این قطعه در کمترین بازه زمانی انجام می شود.

مشخصات استحکامی و وزن تیرآهن 12

تیرآهن 12 بر اساس استانداردهای مشخص شده‌ ای تولید می شود. وزن این محصول ۱۲۵ کیلوگرم است و آن را به عنوان سبک ‌ترین قطعه فولادی در بازار می شناسند. وزن و مقاومت این محصول متوسط است. در قسمت هایی از ساختمان که ظریف تر هستند مانند ستون های داخلی و یا سقف ها از این قطعه استفاده می‌ نمایند. این محصول را در اندازه ۱۲ متری برش می دهند و در بازار فولاد به فروش می رسانند.  به طور کلی باید بدانید که مانند بسیاری از انواع قطعات فولادی علامت اختصاری مناسبی را روی این محصول مشاهده می کنید. این علامت اختصاری نشانگر ویژگی ‌ها و مشخصات محصول است. به طور معمول این محصول را در بازار به طور شاخه‌ ای به فروش می رسانند.

 

استانداردهای تیرآهن های ساختمانی سایز 12

هر یک از قطعات استاندارد در کشور ایران استفاده گسترده ای دارند. یکنواخت بودن هر یک از بال های این محصول موجب شده که استفاده از آن در ساختمان سازی روز به روز افزایش پیدا کند. بسیاری از ساختمان سازان باید تعداد مشخص شده ای از تیرآهن های سایز 12 را خریداری کنند. میزان ضخامتی که از این محصول فولادی دریافت می‌ شود را می توانید با شماره گذاری مشاهده کنید. در واقع میزان ضخامت این محصول موجب شده که از آن به عنوان یکی از پرکاربردترین محصولات ساختمان سازی نام ببرند. میزان مقاومت و استحکام این محصول با توجه به ضخامت و سایز آن در بسیاری از سازه‌ های ساختمانی کاربرد زیادی دارد. استفاده از این قطعه در بخش هایی که روی سازه ظریف هستند موجب شده که برای ساخت ساختمان ها وجود این قطعه ضروری باشد.

قیمت تیرآهن 12

 عوامل زیادی روی قیمت تیرآهن 12 تاثیر می گذارند. هر یک از این عوامل را باید به خوبی بشناسید و سپس برای خرید محصول مورد نظر اقدام کنید. رشد اقتصادی و سیاسی، نوسانات نرخ و ارز، ضخامت، کارخانه تولیدی و ... از جمله مواردی هستند که تاثیر زیادی روی قیمت این محصول دارند. این قطعه فولادی در کارخانه های زیادی تولید می شود. هر یک از کارخانه ها وزن مشخص شده ای را برای تولید این قطعه در نظر دارند. به همین دلیل وزن خالصی که کارخانه ها برای تولید قطعه در نظر می گیرند موجب شده قیمت نهایی محصول طبق این فاکتور مشخص شود. در بین هر یک از کارخانه هایی که تولید کننده هستند کارخانه ذوب آهن اصفهان بادوام ترین و بهترین قطعات فولادی را تولید می کند.

نکاتی در مورد خرید تیرآهن های ساختمانی سایز 12

برای خرید تیرآهن باید برخی از نکات مهم و ضروری را بشناسید. بررسی کیفیت و ضخامت این قطعه اهمیت زیادی دارد. توجه داشته باشید که پیش از خرید قطعات فولادی، باید در مورد کارخانه ای که تولیدکننده آن قطعات است اطلاعات بیشتری به دست آورید. هر یک از کارخانه ها درصد خالص بودن فولاد به کار رفته در قطعه را کاهش یا افزایش می دهند. بنابراین شما باید استانداردهایی که مربوط به هر یک از کارخانه ها می باشد را بشناسید و سپس از کارخانه مورد نظر، قطعات خود را خریداری کنید.

توجه به قیمت تیرآهن های سایز 12 یکی از دیگر نکاتی است که اهمیت زیادی دارد. بنابراین زمان خرید قطعات فولادی باید در مورد قیمت این محصول اطلاعات بیشتری به دست آورید. بررسی ضخامت و مقاومت هر یک از انواع قطعات فولادی یکی از دیگر نکاتی است که اهمیت دارد. در واقع باید بدانید که اگر ضخامت قطعه مناسب نباشد نمی توانید آن را در بخش های متنوع ساختمان به کار بگیرید. نصب و اجرای تیرآهن هایی که سایزشان 12 است را می توانید در بخش های ظریف ساختمان به کار بگیرید.

مقاومت تیرآهن 12

مقاومت تیرآهن سایز 12 نسبت به مدل های دیگر کمتر است. در واقع باید به خوبی بدانید که مقاومت انواع قطعات فولادی به ضخامت شان بستگی دارد. در صورتی که ضخامت قطعه بالا باشد، مقاومت آن زیاد خواهد بود. مقاومت کلی که از این قطعه دریافت می شود عالی است. ولی نسبت به دیگر تیرهایی که ضخامت بیشتری دارند، این محصول مقاومتش کمتر است و تنها برای بخش های ظریف به کار می رود. 

منبع : https://ahanhyper.com/

آخرین مطالب