مشخصات نهال گردو اسرائیلی

برعکس بسیاری از دیگر درختان که آب و هوای سرد روی آنها تاثیر منفی میگذارد,درخت گردو پدروپیوندی آب و هوای سرد روی آن تاثیر بدی ندارد.اما برعکس گرمای زیادی نهال گردوپدرو پیوندی را کم کیفیت می کند. بنابراین تنظیم فاصله و مقدار آب آبیاری با توجه به شرایط خاکی و سن درخت از اهمیت زیادی برخوردار است. برای درختان گردو که برای تولید چوب مرغوب پرورش داده می شوند به طور معمول بین هر درخت حداقل 5 متر در 5 متر باید فاصله باشد. این محصول در طبقه بندی ۱ تا ۴ ، دسته بندی می گردد که چربی دسته اول حدود ۱۲ درصد مغز گردو، در دسته دوم میزان آن به ۲۰ درصد، دسته سوم دارای ۴۹ درصد و در نهایت در دسته چهارم مغز گردو حداقل ۵۱ و حداکثر ۵۷ درصد چربی دارد. به این منظور محل پیوند در درون شکافهایی که در لوله ای از جنس PVC تعبیه شده قرار می گیرند و از گرمای لوله آب گرم که در درون لوله PVC جریان دارد و یا از گرمای کابلی که بطریق الکتریکی گرمای 27- 24 درجه سانتیگراد تولید میکند ( Hot cable ) بهره مند می شود.

نهال گردو گرده افشان سرانجام آنها گیاهان را شخم می زنند و درست قبل از گلدهی آنها را درون خاک می گذارند (بهار – آوریل ، مه). درخت گردوی اسرائیلی پاکوتاه دیرگل نیز مانند سایر میوه های مناطق معتدله ، در زمستان به مقدار سرمای معینی نیاز دارد تا خواب آن برطرف شود که به این ترتیب در بهار رشد رویشی و گلدهی نامنظم شده و به تأخیر می افتد و این موجب کاهش محصول و خشک شدن سرشاخه ها می شود. انجام آزمایشها و تجارب متعدد در خصوص گردو که جوش خوردن پیوندک آن با مشکل مواجه می باشد نشان داده که اگر محل پیوند بمدت حدود 4 هفته پس از انجام پیوند در دما و رطوبت مناسب نگهداشته شود موفقیت گیرایی پیوند بسیار بیشتر می شود. پس از خرید نهال گردو خوشه ای فرانسه، سمپاشی و هرس درختان را فراموش نکنید. و در هر خوشه ای پنج الی بیست و پنج عدد گردو قابل برداشت است.

همچنین توصیه میشود از روشهای مختلف تکثیر در کنار یکدیگر استفاده نمود تا علاوه بر استفاده بهینه از منابع پایه و پیوندک موجود ،میزان موفقیت و راندمان تولید نهال نیز افزایش یابد. 1-3- در مورد آفات حتی المقدور باید سعی شود از مبارزه شیمیائی استفاده نشود ولی در صورت لزوم برای بعضی از آفات مثل شته سبز و یا شته خالدار لازم است در صورت طغیان، مبارزه صورت گیرد، البته این آفت تقریباً در همه جا دیده میشود ولی انگلها و شکارچیان مناسبی نیز در مناطق مختلف دارد، لذا بهتر است پس از بروز آفت، چند نوبت بازدید بعمل آید، در صورتیکه تعداد شته سالم روی هر برگچه از 15 تا 20 عدد بیشتر باشد، با نظارت کارشناسان حفظ نباتات به مبارزه با این آفات اقدام شود. در بعضی از سالها که در بهار بارندگی زیاد میباشد، با وجود دقت در مورد مقاومت پایه های انتخاب شده ممکن آثار بعضی از بیماریها مثل آنتراگنوز دیده شود در اینصورت حتماً باید با کارشناسان حفظ نباتات مشاوره لازم انجام شود و در صورت لزوم مبارزه بهر صورتیکه توصیه میگردد انجام تا پیوندک سالم و عاری از بیماری و آفت به نهالستانها منتقل گردد.

بهترین زمان انجام این پیوند اواخر زمستان و اوایل بهار است، این پیوند با استفاده خاصی که پایه و پیوندک را بصورت حرف یونان برش داده و داخل یکدیگر قرار می دهد، زده می شود. البته کودپاشی نوبت اول بهتر است در نیمه دوم اسفندماه و بصورت چال کود داده شود، برای هر درخت با توجه به سن آن و حجم تاج و درصد هرس میبایستی مقدار کود تغییر کند. در این روش پایه و پیوندک باید یکساله بوده و پس از درآوردن نهالهای پیوندی از خاک باید آنها را به مدت سه هفته در داخل خاک اره مرطوب در اتاقی با دمای 28-26 درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی 80٪ قرارداد.

اگر از نوشتن این مطلب لذت بردید و مطمئنا می توانید اطلاعات بیشتری در مورد نهال گردو کی میوه می دهد لطفا از صفحه ما بخواهید.

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum Türk Telekom Mobil Ödeme Bozdurmamobil ödeme bozdurmahtml nullednulled themesMobil Ödeme Bozdurma